Rate this post

جرایم کیفری

Rate this post

در مسائل کیفری دادگاه مجازاتی را تعیین می کند و فرد خاطی به مسائل کیفری را به مجازات خود می رساند. مسائل کیفری چند تفاوت با مسائل حقوقی دارد در مسائل حقوقی دادگاه تنها حق ضایع شده ی افراد را به آنان باز می گرداند و مانند مسائل کیفری مجازاتی برای فرد خاطی در نظر نمی گیرد.

موضوعات دادرسی کیفری کدامند؟

دادرسی کیفری دارای مسائل سخت و پیچیده ای است و درک آن برای افراد غیر حقوقدان به راحتی و با سرعت میسر نمی شود.

مجازات جرائم کیفری

موضوعات دادرسی کیفری بسیار پیچیده و گسترده هستند به این صورت که در دسته بندی های مختلف نسبت به میزان و موضوع جرائم کیفری مسیر دادرسی کیفری نیز تغییر می کند. در دادرسی کیفری موضوعاتی که مورد قضاوت قرار می گیرند؛ موضوعاتی هستند که حقوق اجتماعی و حقوق شهروندی دیگران را ضایع می کند. مجازات برای جرائم کیفری به صورت نقدی، حبس و گاهی به نسبت بزرگی جرم حتی به اعدام هم منتهی می شود. مسائل کیفری به دلیل گستردگی زیاد نیاز شدیدی به وکیل دارد و از پس افراد غیر حقوقدان کاری ساخته نیست.

مراحل دادرسی کیفری به چه صورت پیش می روند؟

در ایران قاعده بر این شد که اقامه دعوا و دفاع از آن مستلزم دخالت مستقیم یک وکیل پایه یک دادگستری باشد، در مواردی، دفاع از متهم نیز باید به وکیل سپرده شود، از سوی دیگر طبق ماده ۵۵ قانون وکالت مصوب سال ۱۳۱۵ تظاهر به وکالت و همچنین دخالت افراد غیر وکیل که پروانه وکالت دادگستری را ندارند ممنوع می باشد.

مراحل دادرسی کیفری

از این رو مراحل دادرسی کیفری به این صورت هستند که وکیل فرد خاطی را خوانده و تمام روند دادگاه با وی ادامه می یابد و افراد دیگر در این مراحل نمی توانند نقشی را ایفا کنند. مراحل و روند پیشرفته پرونده نیز نسبت به جرم و مسائل دیگر بستگی دارد و قابل پیش بینی نیست همچنین نمی توان گفت چه روندی را پیش روی شما می گذارند.

چه کسی آیین دادرسی کیفری را بیشتر می شناسد؟

این گونه می‌توان گفت که تمام وکیل ها از آیین دادرسی کیفری مطلع هستند و در رابطه با آن علمی آموخته و می توانند نقش مهمی را ایفا کنند؛ اما اینجا این بحث در میان است که کدام وکیل می تواند بیشتر از دیگر وکیل های فعال در حوضه ی حقوق و آیین دادرسی کیفری کمک حال افرادی که درگیر مسائل کیفری هستند باشند و پرونده ی آن ها را به بهترین نحو مورد دادرسی قرار دهند.

وکیل مناسب دادرسی کیفری

که وکیل های زیادی هستند که تخصص و تجربه خود را در موضوعات کیفری بسیار افزایش داده اند و مدام در حال پیگیری پرونده های کیفری بودند و با آیین دادرسی کیفری آشنایی بیشتری دارند و همچنین می توانند تاثیر بیشتری در روند مثبت پرونده های دادرسی کیفری داشته باشند

.

وکیل در آیین دادرسی کیفری از چه قواعدی پیروی می کند؟

اولین نکته ای که وکیل به آن می پردازد مدت زمانی است که متهم را برای رسیدن قاضی و یا بازپرس در بازداشت نگه می دارند که این زمان ۲۴ ساعت می باشد و با موکل خود در رابطه با اتهامی که به او وارد شده است صحبت می کند؛ نکاتی که ممکن است در دادرسی کیفری مورد نیاز واقعه شود را ثبت می کند و به دقت مدارک و شواهد را با یکدیگر مقایسه می کنند و در کنار یک دیگر قرار می دهد تا نتیجه ی مطلوب به دست آورد.

تجربه وکیل چه کمکی می کند؟

وکیل با مروری در تجربیات خود در موضوعات آیین دادرسی کیفری به دفاع از حقوق موکل می پردازد، شرایط آزادی متهم را قبل از جلسات دادگاه به قید ضمانت فراهم می سازد، اقدامات لازم برای بیرون آوردن متهم از بازداشت را بررسی می کند و در صورت امکان شرایط آزادی موقت موکل خود را ایجاد می کند. در مرحله بعد وکیل شواهد و مدارک در دسترس خود را مورد بازجویی قرار می دهد و در روند تأثیرگذاری خود را شروع می کند.

لزوم استفاده از وکیل در دادرسی کیفری

وکیل یکی از خدمت گذاران قانون است در مسیر دادرسی می تواند با آسایش خاطر و اعتماد به نفس در موضوع دادرسی کیفری عمل کند، وکیل با دقت زیادی در شغل خود ایفای نقش می کند و اما از سوی قانون نیز قوانینی در این باره وضع شده اند که به فرد غیر حقوقدان و فردی که پروانه وکالت را نداشته باشد اجازه وکالت را نداده و برای او مجازاتی ثبت خواهد شد. همچنین تاکید بر این نکته در این قانون بسیار دیده می شود و بیانگر این است که با کمک گرفتن از یک وکیل پایه یک دادگستری و حقوقدان معتبر و با تجربه مقدار زیادی در زمان و روند پیشرفت پرونده و دادرسی پرونده ها صرفه جویی شده و نتایج به طرز چشم گیری به نفع مجرم که به ناخواسته مرتکب جرم شده است تغییر می کند.

وکیل و تعهد به موکل

یکی از صفات برگزیده خداوند وکیل است، وکیل در جایگاه حق گران قدر و بلند مرتبه شمرده می شود همچنین وکیل عهد به جای آورده است که حق و حقوق موکل خود را همچون حقوق خود داند و از منافع وی دفاع کند و همواره تمام تلاش خود را در این باره انجام دهد و چه بسا شخصیت وکلا به گونه ای است که خلق و خوی دفاع از حق مظلوم را در خود دیده و بعد در این مسیر قدم گذاشته اند.

چگونه کار خود را به بهترین وکیل در آیین دادرسی کیفری بسپاریم؟

در قانون، در مورد اینکه ودیعه مسکن جزو مستثنیات دین محسوب می شود یا خیر، سخن روشنی بیان نشده است. با این وجود از آن جایی که در ماده ۵۲۴ قانون آیین دادرسی مدنی، مسکن مورد نیاز محکوم علیه در مستثنیات دین به شمار آمده است می توان در مواردی، مبلغ ودیعه مسکن را نیز جزو مستثنیات دین فرض نمود. با توجه به پیچیدگی هایی که در اثبات تعلق یا عدم تعلق مبلغ رهن خانه به مستثنیات دین وجود دارد، بهره گیری از وکیل یا مشاور حقوقی متخصص در این زمینه توضیه می شود.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

برای تماس اینجا را لمس کنید. 09124629338