Rate this post

دریافت نفقه

Rate this post

زن برای دریافت نفقه خود نیازی به اثبات تمکین ندارد و این مرد است که وظیفه دارد اثبات کند که زن او را تمکین نمی کند تا نفقه ای پرداخت نکند ، در ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی آمده است اگر شوهر مهریه ی همسر خود را به طور کامل پرداخت نکرده باشد زن هیچگونه وظایفی در مقابل همسر خود ندارد البته مرد وظیفه دارد تمامی حقوق همسر خود را فراهم کند مانند مهریه ، تامین دریافت نفقه ، مسکن و… را فراهم کند ولی اگر مرد تمام حقوق همسر خود را فراهم کرد ولی همسر او وظایف خود را از هر لحاظ  به خوبی انجام ندهد و مهمترین مسئله وظایف زن حسن معاشرت در منزل شوهر ، اطاعت از شوهر خود را به خوبی انجام ندهد هیچگونه اقدامی برای دریافت نفقه خود نمی توانند انجام دهند

نفقه به چه معنا است ؟

نفقه عبارت است از همه ی نیاز های اولیه ی زندگی مشترک را فراهم کردن نیازهایی مانند مسکن ، لباس ، غذا ، اثاث منزل ، هزینه های درمانی و بهداشتی را فراهم آوردن و در اختیار همسر خود قرار دهد و تنها در ازدواج دائم نفقه به زن تعلق می گیرد و به عهده مرد است اما در نکاح منقطع مرد وظیفه ای در پرداخت نفقه ندارد مگر اینکه در شرایط عقد ذکر شده باشد و مرد آن را امضاء کرده باشد مرد وظیفه دارد به طور تمام و کمال نفقه خود را دریافت کند.

دریافت نفقه از چه سنی است ؟

دریافت نفقه محدودیت سنی ندارد حتما نباید هجده سال داشته باشند و فرزندان ، والدین وهمه ی افراد در هر سنی که باشند و تمام عمر می توانند به دریافت نفقه بپردازند. دریافت نفقه در صورتی ضرورت دارد که هم نفقه دهنده توانایی پرداخت را داشته باشد و هم کسی که نفقه به او تعلق می گیرد وضعیت مالی مناسبی  نداشته باشد در آن زمان است که زن می تواند به دریافت نفقه بپردازد .

قانون دریافت نفقه

قانون برای دریافت نفقه میزان دقیقی مشخص نکرده بلکه نفقه را بر مبنای نیاز های طرف مقابل و متناسب با وضعیت زن و منطبق با عرف زمان و محل زندگی زوجین تعیین می شود . اگر چه در قانون مدنی و کیفری ایران نسبت به دریافت نفقه تاکید بسیاری شده است و مردان وظیفه دارند که پرداخت حق و حقوق شرعی و قانونی همسر خود باشند اما در مواردی نیز به آنها اجازه داده می شود که از پرداخت آن خودداری کنند و مهمترین مسئله برای قانون مدنی برای پرداخت نکردن نفقه به زن ماده ی ۱۱۰۸ ق.م. است که می گوید هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کند نمی تواند به دریافت نفقه اقدام کند و به آن هیچ گونه نفقه ای تعلق نمی گیرد .

چه موقع مرد می تواند نفقه پرداخت نکند ؟

زمانی که مردی از پرداخت نفقه خودداری کند ، زن برای دریافت نفقه خود دو راه دارد. راه اول این است که یک دعوای حقوقی کند و دادخواستی به دادگاه حقوقی گزارش دهد . به این صورت می‌ تواند اموال شوهر یا حقوق وی را توقیف کند ، راه دوم شکایت کیفری است ، در شکایت کیفری مرد امکان دارد به حبس محکوم شود ، ماده‌ ی ۵۳ قانون حمایت خانواده در این خصوص مقرر می ‌دارد هرکس با داشتن استطاعت مالی ، نفقه‌ ی زن خود را در صورت تمکین او ندهد یا از تایید نفقه ‌ی سایر اشخاص واجب‌ النفقه امتناع کند ،و یا به حبس تعزیری درجه شش محکوم می‌ شود و کسی که نفقه را پرداخت نکند منجر به حبس شش ماه تا دو سال می شود البته دادگاه‌ ها می‌ توانند با اختیارات قانونی که دارند حکم را به جزای نقدی تبدیل  کنند.

نحوه پرداخت نفقه قبل از طلاق

مردان فکر می کنند  که اگر همسرشان شاغل باشند هیچ ضرورتی ندارد که به همسر خود نفقه ای پرداخت کنند و این یک باور غلط است و مردان وظیفه دارند که اگر همسرشان هم شاغل باشند وظیفه دارند به همسر خود نفقه پرداخت کنند ، زن ها می توانند برای دریافت نفقه خود اقدام کنند و البته لازمه ی محکومیت مرد در شکایت کیفری این است که مرد توانایی پرداخت نفقه را داشته باشد درغیراین صورت محکوم به زندان نمی‌ شود و زن می تواند از طریق حقوقی به دریافت نفقه خود اقدام کرده و یا به دلیل عدم پرداخت نفقه تقاضای طلاق کند .

نحوه پرداخت نفقه پس از طلاق

 در طلاق رجعی در زمان عده سه ماه و ده روز پس از ثبت طلاق مرد باید به همسرش نفقه بپردازد مگر اینکه طلاق به دلیل عدم تمکین و اطاعت نکردن زوجه صادر شده باشد از دریافت نفقه هیچ گونه بهره ای نمی برند زن نمی تواند برای دریافت نفقه اقدامی کند و یا هیچ نفقه ای تعلق نمی گیرد مگر اینکه زن برای شروع زندگی مشترک اعلام آمادگی کند و اگر مرد نتواند جهت شروع زندگی مشترک خود از تهیه خانه و بردن همسر خود خودداری کند در این زمان زن می تواند برای دریافت نفقه خود اقدام کند .

نکاتی برای دریافت نفقه

در ماده ۱۱۰۸ قانونی مدنی آمده است که هرموقع زن بدون مانع شرعی از ادای وظایف خود خودداری کند او به هیچ وجه ممکن قادرنیست که برای دریافت نفقه خود اقدام کند و یا چیزی از همسر خود طلب کند . بنابراین اگر زن بدون عذر موجه حاضر نیست با شوهر خود زندگی کند یا رابطه جنسی داشته باشد و یا با او در اداره خانواده و زندگی خود هیچگونه کمکی کند یا حاضر به ادامه زندگی با همسر خود نباشد زن نمی تواند برای نفقه خود اقدام کند و مرد وظیفه ای ندارد هیچ نفقه ای به او پرداخت کند .

پرداخت مهریه عند المطالبه

اگر مهریه ، حال عندالمطالبه باشد ، زن در هر صورت می‌تواند از حق حبس استفاده کند ، فرقی نمی کند که شوهر توانایی پرداخت را داشته باشد و یا نداشته باشد به هر حال وظیفه پرداخت مهریه را دارد بنابراین اگر شوهر به صورت اقساط مهریه همسر خود را پرداخت کند و زن برای دریافت نفقه خود هم نیز می تواند اقدام کند و مرد وظیفه دارد به صورت کامل نفقه همسر خود را نیز پرداخت کند و باید به این نکته توجه داشته باشیم که حق حبس را زمانی می‌توان اعمال کرد که زن یکبار هم نیز حق تمکین شوهر خود را انجام نداده باشد زن نمی تواند برای نفقه خود اقدام کند و هیچ گونه اقدامی از این بابت نمی تواند انجام دهد.

پرداخت نفقه در نکاح موقت

اگر در نکاح موقت شرایط پرداخت نفقه شده باشد، زن حق تعقیب کیفری ندارد و فقط از طریق حقوقی می‌تواند نفقه خود را بگیرد ، در طلاق رجعی زن یک عده ی ۳ ماه و ۱۰ روز پس از ثبت طلاق مرد دارد که باید به همسر خود نفقه پرداخت کند و اگر موضوع طلاق بخاطر عدم تمکین و عدم اطاعت زن صورت گرفته شده باشد ، زن برای دریافت نفقه هیچ اقدامی نمی تواند انجام دهد و هیچ نفقه ای به او تعلق نمی گیرد و در طلاق بائن و در فسخ نکاح هم زن هیچ اقدامی برای نفقه نمی تواند انجام دهد و هیچ نفقه ای هم تعلق نمی گیرد .

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

برای تماس اینجا را لمس کنید. 09124629338