4.9/5 - (8 امتیاز)

وکیل نفقه در کرج : مشاوره با مجرب ترین وکلای کرج جهت گرفتن نفقه و شرایط آن

4.9/5 - (8 امتیاز)

نفقه به معنی تامین همه نیازهای متعارف زن مانند : مسکن، لباس، وسایل منزل، هزینه های درمان و بهداشت به وسیله زن در زندگی مشترک می باشد، اگر شما به دنبال وکیل نفقه در کرج هستید مشاوران و وکلای ما آماده همکاری با شما عزیزان می باشند.

 

مبلغ نفقه چقدر است؟

مبلغ نفقه و میزان آن یک عدد ثابت نیست، برای تعیین میزان نفقه هر زن، باید شئونات زندگی و عرف و شرایط اجتماعی منطقه زندگی او در نظر گرفته شود. و اگر زوجین بر روی میزان نفقه نتوانند توافق کنند ، دادگاه خود مبلغ نفقه زن را تعیین میکند.

اگر شما به دنبال گرفتن نفقه خود یا نزدیکان خود هستید، بهتر است از مشاوره و همراهی یک وکیل نفقه خوب در کرج بهره مند شوید تا بتوانید با علم کامل از شرایط خود و قوانین دادگاه ، نفقه خود را مطالبه کنید.

4.9/5 - (8 امتیاز)

 

تماس با موسسه نویان عدل

کرج – میدان نبوت – بالاتر از مجتمع تجاری مهستان – بوعلی غربی روبروی دانشگاه هنر – بوعلی یازده – پلاک ۹۴ – طبقه اول

روایات بسیاری نیز درباره وجوب نفقه زن وارد شده است. حریز می‏گوید به امام صادق(علیه السلام) عرض کردم آن که نفقه‏اش بر من لازم است و (در صورت نپرداختن) بر آن مجبور می‏شوم، کیست؟ آن حضرت فرمود: الْوالِدانِ وَ الْوَلَدُ وَ الزَّوْجَهُ [۵]؛ پدر و مادر، فرزند و همسر.
در پاره‏ای از روایات، نفقه، حق زن شمرده شده و شوهر مکلف است مخارج همسرش را بپردازد و خوراک و پوشاک او را تأمین کند.  منبع

آیا دوران عقد نفقه تعلق میگیرد ؟

اینکه در دوران عقد به زن نفقه تعلق میگیرد یا خیر از دو دیدگاه قابل بررسی است . یکی از دید عرف و یکی از دید قانون.

نفقه عقد از نظر عرف

دیدگاه عرف در باره نفقه دوران عقد متفاوت است و در مناطق مختلف ایران با هم فرق دارد.  در برخی مناطق به خصوص روستا ها ، عرف بر این عقیده است که تا زمانی که زن به خانه شوهر نرود و رسما عروسی نکند ، نفقه به وی تعلق نمیگیرد. و زن نیز در اکثر موارد برای انجام کارهای خود نیازی به اجازه مرد ندارد.

رایج ترین شرایط پرداخت نفقه در دوران عقد بدین صورت است که نیمه از مخارج به عهده پدر و نیمه به عهده همسر است. همچنین در این صورت معاشرت و نزدیکی زوجین بدون از دست دادن باکرگی دختر مورد تایید خانواده است.

نفقه دوران عقد از دید قانون

اما از دیدگاه قانون،  به محض اینکه خطبه عقد جاری میشود و سند ازدواج امضا میگردد ، زون و شوهر رسما زوج هستند و تمامی حقوق و قوانین زوجین برای آنها جاری می شود. و در نتیجه نفقه در دوران عقد از دیدگاه قانون بر عهده مرد می باشد.

در این خصوص در ماده 1102 قانون مدنی در فصل هشتم در بحث حقوق و تکالیف زوجین نسبت به یکدیگر بیان شده است.

پس به محض اجرای عقد ، مرد موظف به پرداخت نفقه زن (از جمله نفقه دوران عقد) می باشد و زن نیز موظف به تمکین از شوهر می باشد.

نفقه در صورت عدم تمکین:

تمکین به معنای اطاعت زن از شوهر در ادای وظایف زوجیت، حسن معاشرت و سکونت در منزل شوهر است.

زوجه فقط در صورتی شرایط گرفتن نفقه را دارد که از همسر و شوهر خود تمکین کند. اگر زن در هر شرایطی بدون عذر مشروع از ادای وظایف زوجیت خود امتناع کند ، نفقه به وی تعلق نمیگیرد.

البته حکم فوق یک حکم کلی است و در دادگاه علاوه بر این حکم، قاضی شرایط عرف جامعه را نیز در نظر میگیرد. در فضاوت ، عرف جایگاه ویژه ای دارد و به عنوان یکی از منابع علم حقوق در نظر گرفته میشود. پس عدالت قضایی اقتضاء دارد،قاضی دادگاه در زمان بروز اختلاف در خصوص نفقه دوران عقد و ارجاع آن به محکمه، عرف محل و رویه خانواده های زوجین را ملاحظه نماید.

از دید قانون، هر زمانی که شوهر بتواند شرایط یک زندگی مشترک را فراهم آرود ، زن باید تمکین کند و اگر زن بدون داشتن دلیل قانونی ، شروع زندگی مشترک را به تاخیر بیاندازد ، به او نفقه تعلق نخواهد گرفت. البته در این خصوص زوج باید طی اظهارنامه ای آمادگی خود برای شروع زندگی را به دادگاه اعلام کند.

در ماده 1108 قانون مدنی آمده است که اگر زن بدون مانع شرعی ، وظایف زناشویی و زوجیت خود را انجام ندهد مستحق نفقه نمی باشد.

همچنین به در ماده 1085 قانون مدنی گفته شده است که زن می تواند انجام وظایف زناشویی را منوط به پرداخت مهریه نماید و تا زمانیکه مهریه خود را دریافت ننموده است تمکین ننماید و به خانه شوهر نرود.

 

مجازات عدم پرداخت نفقه چیست؟

عدم پرداخت نفقه، یک جرم مستمر است . به این معنی که در صورت عدم پرداخت ، به دفعات قابل شکایت کیفری می باشد.

بعنوان مثال اگر مرد نفقه مردادماه را پس از شکایت زن ، پرداخت کرد اما نفقه ماه بعد را نپرداخت ؛ زن میتواند مجددا شکایک ترک انفاق را انجام دهد.

به همین لحاظ «ترک انفاق» جرم مستمر محسوب شده و با گذشت شاکی، پرونده بسته می شود.

زنی که همسر وی  از پرداخت نفقه خودداری می کند، علاوه اینکه میتواند شکایت کیفری انجام دهد ، میتواند دادخواست حقوقی نیز ارائه کند.

در صورتی که شکایت کیفری انجام دهد؛ بعد از رسیدگی موضوع از سوی دادگاه، مرد به پرداخت نفقه محکوم خواهد شد.

  • نفقه مربوط به زمان حال از طریق شکایت کیفری قابل مطالبه می باشد.
  • نفقه مربوط به گذشته با ارایه دادخواست حقوقی قابل پرداخت است.

اگر مردی محکوم به پرداخت نفقه شد اما از پرداخت آن خودداری کند ، به مجازات حبس محکوم میشود.

در ماده 642 قانون مجازات اسلامی آورده شده است که هر مردی که استطاعت مالی پرداخت نفقه زن را داشته باشد اما تمکین به پرداخت نکند ، دادگاه او را سه ماه و یک زو تا 5 ماه به حبس محکوم خواهد کرد.

اگر مرد توانایی پرداخت نفقه را نداشته باشد ، یا از هیچ طریقی نتوان مرد را مجبور به پرداخت نفقه کرد، زن میتواند درخواست طلاق نماید.

در این خصوص ، مشاوره با وکیل طلاق در کرج را به شما توصیه میکنیم تا شما را از تمام شرایط و حالات این قانون آگاه کند.

 

4.9/5 - (8 امتیاز)

 

تماس با موسسه نویان عدل

کرج – میدان نبوت – بالاتر از مجتمع تجاری مهستان – بوعلی غربی روبروی دانشگاه هنر – بوعلی یازده – پلاک ۹۴ – طبقه اول

نققه صیغه موفت یا عقد موقت

در زمان صیغه موقت یا عقد موقت ، به زن نفقه تعلق نمیگیرد. اما اگر در شرایط صیغه قید کنند که مرد موظف به پرداخت نفقه است در آن صورت پرداخت نفقه در دوران عقد موقت نیز بر عهده مرد خواهد بود.

در ماده 1113 قانون مدنی آمده است که در زمان عقد انقطاع ، زن حق نفقه ندارد مگر اینکه شرط شده باشد که این عقد مبنی بر نفقه جاری شده است.

 

شرایط نفقه دوران عقد از دیدگاه فقهاء و مراجع دینی:

از دیدگاه فقها ، بسیاری از فقها معتقد هستند که مادامی که دختر به خانه شوهر نرفته است و در منزل پدرش زندگی میکند ، تامین هزینه های زندگی او با پدر می باشد و نفقه دوران عقد بر شوهرش نمی باشد.

  • نققه عقد در شرایط تمکین عام
  • نفقه عقد در شرایط تمکین عام و خاص

بین فقها برخی اختلافات نیز وجود دارد ، برخی معتقدند اگر منظور از تمکین را فقط تمکین عام در نظر بگیریم ، پرداخت نفقه دوران عقد واجب است.

اما اگر منظور از تمکین را تمکین عام و خاص در نظر بگیریم ، چون در عرف جامعه تا دختر خانه شوهر نرفته امکان تمکین خاص وجود ندارد ، پس زوج مرد در پرداخت نفقه دوران عقد تکلیفی ندارد.

از دید فقها نیز شرایط عرف منطقه و محل زندگی در پرداخت یا عدم پرداخت نفقه عقد باید در نظر گرفته شود.

 

نفقه از دید اسلام: در ادامه به بررسی نظر اسلام در خصوص نفقه خواهیم پرداخت.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

برای تماس اینجا را لمس کنید. 09124629338